Nástroj HR People & Culture Barometer meria stav HR v spoločnostiach v rámci 8 kľúčových procesov - od náboru až po odchod zamestnancov. Jedným z konkrétnych procesov je firemná kultúra.
Firemná kultúra je jedinečná v tom, že odráža všetky ostatné procesy a zároveň všetkými preniká.
Kvalitu nastavenia všetkých ostatných procesov, ako aj celkovú kondíciu HR v spoločnosti do určitej miery odráža firemná kultúra. Napriek svojmu významu je často zanedbávanou oblasťou.
![](https://static.wixstatic.com/media/b4b86f_efee2429b8c442848f3823b08c03e5df~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_340,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/b4b86f_efee2429b8c442848f3823b08c03e5df~mv2.jpg)
Čo teda môžeme získať, ak budeme venovať pozornosť firemnej kultúre?
Ukazuje sa, že zameranie pozornosti na firemnú kultúru ponúka príležitosť na zlepšenie celkového stavu HR. Môže to byť prvý krok k zmene súčasnej situácie v oblasti HR, zlepšenie však prichádza predovšetkým z dlhodobého hľadiska. Dobrá firemná kultúra môže zabezpečiť, že prípadné zmeny a korekcie v nastavení jednotlivých procesov budú jednoduchšie a efektívnejšie.
Na čo by sme sa mali zamerať pri zlepšovaní firemnej kultúry?
Najzákladnejším a zároveň najuniverzálnejším aspektom je interná komunikácia. Zabezpečenie jasnej, zrozumiteľnej a transparentnej komunikácie so zamestnancami, ale aj medzi manažmentom. To zahŕňa pravidelné meranie toho, ako zamestnanci vnímajú kvalitu internej komunikácie - aspoň raz ročne. Kvalita komunikácie by sa mala zohľadňovať nielen medzi manažmentom a zamestnancami, ale aj v rámci každej z týchto skupín.
Okrem toho by manažment mal pri práci na firemnej kultúre zohľadňovať sociálne a environmentálne vplyvy a uvedomovať si ich význam pre podnikanie. To je potom spojené s ďalšími aspektmi, ako je budovanie značky zamestnávateľa a angažovanosť zamestnancov. Spoločnosť by sa mala starať o svoju "image", čiže o to, ako vyzerá navonok a ako vyzerá vo vnútri spoločnosti pre svojich zamestnancov. Dôležité je transparentné dodržiavanie hodnôt spoločnosti, ktoré sú jasné aj všetkým zamestnancom. Zamestnanci by sa mali s týmito hodnotami stotožniť.
CSR aktivity
Jedným z príkladov, ako sa spoločnosť môže prezentovať navonok, ale aj dovnútra, sú CSR aktivity. Tie by sa mali realizovať v súlade s filozofiou a hodnotami spoločnosti. Zamestnanci by mali mať možnosť podieľať sa na výbere konkrétnych aktivít a rozhodnúť, ktorý spoločensky prospešný cieľ chcú podporiť. Vďaka tomu im bude bližšia samotná aktivita, nebudú od nej odcudzení a získajú vedomie, že spoločnosť ich podporuje v ich prospešnej aktivite.
![](https://static.wixstatic.com/media/dcbad9_344994ed331c45c98ef44986f3e3fc47~mv2.jpeg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/dcbad9_344994ed331c45c98ef44986f3e3fc47~mv2.jpeg)
Keď tento príklad zovšeobecníme a celkovo zhrnieme naše zistenia. Zamestnanci by mali vnímať komunikáciu medzi vedením a nimi ako jasnú, zrozumiteľnú a transparentnú.
Na firemnej kultúre (a aktivitách) by sa mali sami podieľať, utvárať ju a uvedomovať si svoju aktívnu úlohu v tomto procese.
Správne nastavená firemná kultúra môže dlhodobo prispieť ku kvalite fungovania spoločnosti, spokojnosti zamestnancov, a tým znížiť fluktuáciu a zvýšiť reputáciu spoločnosti. Preto sa oplatí nepodceňovať firemnú kultúru.
V akom stave je vaša firemná kultúra a aké sú vaše ďalšie procesy? Zaregistrujte sa teraz na People & Culture Barometer 2022 a buďte o krok napred.